sprzęt

Chromebook czy laptop – co wybrać?

Sprzęt do pracy czy gier? To podstawowe pytanie jakie powinniśmy sobie zadać przy wyborze pomiędzy chromebookiem a laptopem. Jeśli poszukujemy mocnego komputera, który uruchomi ulubione tytuły to powinniśmy zakupić standardowego laptopa. Chromebook natomiast jest idealnym rozwiązaniem jeśli potrzebujemy sprzętu do pracy. Nie są one tak znanym wyposażeniem na naszym rynku jak laptopy, ale zdecydowanie wygrywają jeśli szukamy taniego i lekkiego komputera do pracy. Chromebook to nic innego jak tańsza i lżejsza wersja laptopa, ale wyposażony w system Chrome OS.

Komputer do pracy to bardzo ogólne pojęcie ze względu na różnorodność pracy jaka jest na nich wykonywana. Zaczynając od dziennikarzy, przez programistów aż po grafików przez co stworzenie lekkiego, a zarazem taniego i wydajnego laptopa do pracy jest niemal niemożliwe. Inżynierowie Google doszli do wniosku, że powodem spadków wydajności laptopów jest ich system operacyjny, który nie tylko obciąża system, ale jednocześnie wiąże się on z dodatkowymi kosztami instalacji takiego oprogramowania.

Dlatego też Chromebooki są pozbawione standardowego systemu operacyjnego i zastępując go Chrome OS, który w skrócie możemy nazwać rozbudowaną przeglądarką Google Chrome. Jest to również pewnego rodzaju wada, ponieważ musimy wyrobić sobie nowe nawyki jak np. brak możliwości otwarcia kilku dokumentów w osobnych oknach, ponieważ struktura systemu Chrome OS jest płaska.. Mały ekran jest zaletą w przypadku chociażby podróży samochodem lub pociągiem. Chromebook (dodatkowo pozbawiony czytnika CD/DVD) nie traci wydajności przez swój rozmiar dzięki jego systemowi operacyjnemu działa stabilnie i szybko.

Największą wadą Chromebooków jest możliwość pracy jedynie online w związku z czym musimy posiadać przenośny dostęp do internetu lub znaleźć Hotspoty Wi-Fi. Chociaż dzisiaj nawet to jest bardzo łatwo obejść udostępniając np. pakiet danych z naszego telefonu. Pomimo swoich wad, chromebooki są idealną opcją dla ludzi poszukujących niewielkiego, a jednocześnie szybkiego sprzętu do pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *