Internet,  zjawiska

Czaty społecznościowe – zagrożenie dla młodzieży czy możliwość do rozwoju?

Jeszcze kilka lat temu przyznanie się do korzystania z różnego rodzaju czatów oraz samego faktu poświęcania czasu ludziom, których się na oczy nie widziało, wiązało się z niekoniecznie przychylnymi reakcjami, zwłaszcza jeśli podobna deklaracja wyszła od młodej osoby.

Bo jeszcze kilka lat temu czaty kojarzyły się z czymś na zasadzie dzisiejszych portalów randkowych, choć zdaje się, że z większym ładunku erotycznym. Ponadto dość duży cień na tego rodzaju komunikatory rzuciły wszelkie skandale związane z pedofilią.

Niemniej jednak czy jest to równoznaczne z tym, że każdy czat stanowi zagrożenie dla nastolatków, a tworzenie części takiej wirtualnej społeczności powinno być dozwolone od konkretnego, w jakimś stopniu dorosłego wieku?

Odpowiedź jest prosta: nie. Istnieją takie czaty, które skupiają się przede wszystkim na młodzież, ponieważ to właśnie osoby zaliczające się do tej grupy mają ogromny wpływ na to, w jakiej atmosferze przebiega czatowanie. I, co warto dodać, są to najczęściej czaty tematyczne, np. związane z jakąś serią książek, filmów, komiksów lub gier. Ludzie należący do tzw. fandomu lubią gromadzić się w jednym miejscu i wymieniać opiniami czy też zwyczajnie odprężyć się wieczorem, rozmawiając z nieznajomymi (albo właśnie niedawno poznanymi!) osobami.

Poszerzanie sieci kontaktów przekłada się m.in. na samorozwój poprzez poszerzanie własnych horyzontów, zgłębianie cudzego punktu widzenia albo zwyczajnego dzielenia się myślami i emocjami. Poza tym nierzadko wirtualne znajomości przenoszą się na rzeczywiste podłoże, a to daje jeszcze więcej możliwości!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *