sprzęt

Jak wybrać laptopa?

Nie jest łatwo doradzać w kwestiach tak bardzo zależnych od gustu, subiektywnych opinii i mocno zindywidualizowanych potrzeb. A już na pewno nie jest łatwo doradzać w przestrzeni związanej z elektroniką – bowiem trendy, rozwiązania i osiągnięcia technologiczne każdego dnia biją kolejne rekordy. Mimo wszystko, dziś pokusimy się o dość praktyczną poradę: jak dobrze wybrać laptopa?

Jak to w życiu, odpowiedź na to pytanie brzmi: to zależy. Od jego zastosowania, od wymagań estetycznych, od zasobności portfela (choć będą tacy, którzy powiedzą: to że mam dużo pieniędzy nie znaczy, że nie chcę kupić najlepszego laptopa w możliwie najniższej cenie). Jeżeli jesteś informatykiem, programistą, grafikiem, z pewnością do każdej fabrycznej konfiguracji będziesz musiał zamówić ekstra dodatki, pod tytułem: więcej pamięci RAM, czy lepsza karta graficzna. Jeśli wymagasz mobilności i wszechstronności zastosowań, poszukaj coraz popularniejszych hybryd łączących funkcję tabletu z laptopem. Dotykowy ekran z systemem operacyjnym Windows i dołączaną pełnowymiarową klawiaturą to będzie doskonały wybór. Zaletą tych sprzętów jest długi czas pracy na baterii (często do 12 godzin), minusem może być zbyt mała pojemność dysku twardego (często zaledwie kilkadziesiąt Gb). Do zaawansowanych prac w studio, w produkcji muzycznej lub projektów graficznych często polecane są ultrabooki od Apple – każdy z wielu wydanych tysięcy jest tego wart, bez dwóch zdań. W tradycyjnych, codziennych zastosowaniach do celów prywatnych, zupełnie wystarczy zwykła jednostka prezentująca średnie wyposażenie. Za kwotę dwóch – trzech tysięcy złotych można mieć dzisiaj mocny kilkurdzeniowy procesor, 8 Gb pamięci RAM, niezłą grafikę i dysk o wielkości minimum 1 Tb. Wszystko to zapakowane w schludną obudowę HP czy Lenovo i uzupełnione baterią starczającą na kilka godzin pracy z dala od gniazdka elektrycznego, wydaje się rozsądnym rozwiązaniem.

Czy marka laptopa ma znaczenie? Z pewnością w pewnym zakresie tak. Jeżeli jednak wybór rozstrzyga się między: lepsza marka czy lepsze wyposażenie – oczywiście należy brać urządzenie bardziej funkcjonalne. Warto pamiętać o jednym: laptop może ładnie wyglądać, może mieć ładne logo – ale przede wszystkim musi działać. I tego oczywiście Wam życzymy.