sprzęt

Laptop za 2000zł

Laptopy spowszedniały. Dzisiaj kupno porządnego sprzętu w stosunkowo niskiej cenie nie jest już żadnym problemem. Co więcej, nawet modele z niskiej półki cenowej mogą się pochwalić interesującymi funkcjami, dawniej spotykanymi tylko w droższych modelach. Wybór laptopów poniżej dwóch tysięcy złotych jest naprawdę spory, a rankingów w sieci wiele. Na co zwrócić uwagę wybierając laptopa?

1. Grafika

Za te pieniądze laptopa gamingowego nie ma co szukać. Ale to nie znaczy, że musimy godzić się z grafiką zintegrowaną. Obecnie na rynku jest przynajmniej kilka modeli z dedykowanymi układami graficznymi, które, chociaż nie zapewnią 60FPS FullHD w topowych produkcjach, powinny dać sobie radę z mniej wymagającymi grami.

2. Bateria

Mniej wydajny sprzęt ma też swoje zalety – zużywa mniej prądu, a więc taka sama pojemnościowo bateria wystarczy na dłużej, niż w mocniejszym komputerze. O ile dłużej, to już różnie bywa – ale najlepsi w swojej klasie potrafią dobić do 12 godzin pracy.

3. Wielkość

To już kwestia indywidualnych preferencji: czy chcemy malucha, który ma niewiele więcej cali od telefonu, czy potrzebny nam „pełnowymiarowy” ekran? Ma to też swoje konsekwencje w układzie klawiatury – mniejsze są bardziej „upchane”, co niekoniecznie będzie dobre, jeśli planujemy dużo pisać.

4. Matryca

Jeśli komputer będzie stał w piwnicy, nie ma to większego znaczenia. Ale jeśli będzie w słonecznym pokoju, albo nawet na zewnątrz, warto poszukać matowej matrycy, która dużo lepiej wyświetla obraz na słońcu.

5. System operacyjny

Wśród tanich laptopów bardzo częstym zabiegiem jest sprzedaż bez preinstalowanego i dołączonego systemu operacyjnego. Jeśli więc nam to nie przeszkadza, powinniśmy skusić się na taką ofertę – w tej samej cenie dostaniemy lepszy sprzęt bez systemu niż z systemem.

6. Dysk SSD

Zwłaszcza w tanich laptopach, w których procesor nie jest najmocniejszy, szybkość dysku ma niebagatelne znaczenie. Dobrze, gdyby udało się kupić taki z dyskiem SSD, lub chociaż hybrydowym.

7. USB-C

Lub USB 3. generacji. Pozwala na dużo szybszy transfer plików, powoli staje się też dominującym standardem.

8. Stylistyka

Nie trzeba chyba rozwijać – dużo przyjemniej pracować na sprzęcie, który się nam podoba. Nawet wśród tanich laptopów można znaleźć kilka o przykuwającej wzrok stylistyce.

Prawdopodobnie nie uda się znaleźć modelu, który będzie optymalny pod każdym z prezentowanych wyżej kątów. Nie łudźmy się, mając budżet dwóch tysięcy złotych musimy iść na pewne kompromisy. Ale niech to będą przynajmniej świadome kompromisy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *