biuro,  Internet,  ogólnie

Małe biuro – jak wybrać router

Dzisiejsze biura, nawet najmniejsze nie mogą się obyć bez sieci komputerowej. To dzięki niej, komputery i inne urządzenia w naszej firmie są w stanie współpracować i szybko przesyłać sobie informacje co usprawnia ich działanie. Podstawowym elementem każdej sieci, prócz oczywiście sprzętów które chcielibyśmy do niej podłączyć, jest router. Jest on swoistym węzłem komunikacyjnym pomiędzy wszystkimi urządzeniami w sieci, i to przez niego przechodzą wszystkie dane jakie przesyłamy.

Jego wybór jest zależny od sposobu w jaki uzyskujemy dostęp do internetu. Jeśli posiadamy łącze kablowe, korzystając jednocześnie z usług Neostrady lub Netii, powinniśmy wybrać router
z modemem ADSL. Modem XDSL jest przeznaczony dla połączenia z telewizji kablowej, natomiast z 3G lub 4G LTE skorzystamy gdy nasz internet uzyskujemy od operatora telefonii komórkowej. Równie istotna jest szybkość naszego połączenia. Jeśli ma ono szybkość większą niż 15mb/s powinniśmy poszukać urządzenia typu ADSL2+. Od niego zależy szybkość zewnętrzna naszego łącza. Obecne, bezprzewodowe routery mają oznakowanie 802.11 i kończą się jedną z liter oznaczających jego szybkość wewnątrz sieci. Najpopularniejszym jest typ 802.11N, jednak dla komfortu pracy z większą ilością sprzętów, zaleca się skorzystać z szybszych modelów typu AC. Istotną sprawą przy wyborze routera jest ilość anten zewnętrznych jak i wewnętrznych, to od nich zależy siła oraz stabilność naszego połączenia, w końcu nikt nie chce żeby drukarka przestała pracować w najmniej oczekiwanym momencie. Jest to szczególnie ważne, jeśli nasze biuro posiada ściany, lub większe odległości jakie musi pokonać sygnał aby dotrzeć do poszczególnych urządzeń. Obecnie większosć routerów dostępnych na rynku oferuje szyfrowanie danych WPA2 jednak jego jakość i bezpieczeństwo zależą od producenta. Najpopularniejszymi firmami produkującymi interesujący nas sprzęt są np. D-Link, TP-Link oraz Linksys a ich ceny wahają się od poniżej 100, do nawet ponad 500 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *