komputery-informatyka-internet-usługi-internetowe

Najnowszy Android 9.0

Telefony z Androidem 9.0, czyli Pie, wciąż jeszcze nie są powszechne, ale jak w przypadku każdego systemu było, będzie się to zmieniać. Najnowszy Android został zaprezentowany 6 sierpnia 2018 r. W tym momencie najpowszechniej używanym systemem z Androidów jest Nougat (7.0, 7.1, ok. 28% użytkowników), Oreo (8.0, 8.1, 21,5% użytkowników), Marshmallow (6.0, 21,3% użytkowników) oraz Lollipop (5.0, 5.1, ok. 19% użytkowników).

Co nowego?

Przede wszystkim Android zaprezentował adaptacyjną baterię. Ma ona za zadanie uczyć się sposobu, w jaki użytkownik korzysta z telefonu i zamykać automatycznie te aplikacje, z których w danej chwili nie korzystamy. Drugą nowością jest adaptacyjna jasność, która ma się dostosowywać do warunków otoczenia i preferencji użytkownika. Obie one powinny wpłynąć znacząco na wydłużenie czasu pracy baterii. Dodatkowo system ma się uczyć sposobu, w jaki użytkownik z niego korzysta i przewidywać akcje, proponując rozwiązania (App Actions), np. po podłączeniu słuchawek zaproponować włączenie np. Spotifya, albo otworzyć mapę przed wyjściem do pracy. System będzie to robił poprzez analizę kontekstu, lokalizacji i czasu.

Smartfon, który mówi, aby nie korzystać za długo ze smartfonu

Dodatkowymi nowościami, które mają pojawić się w najnowszym Androidzie, jest zestaw funkcji ograniczających korzystanie ze smartfonu. Funkcja Dashboard pokazywać będzie, ile czasu używamy daną aplikację, a App Timer umożliwi ustawienie limitu czasu korzystania z wybranych aplikacji. Wind Down z kolei pozwoli na szybkie uruchomienie trybu „Nie przeszkadzać” i przełączenie na tryb nocny, aby zniechęcić użytkownika do korzystania ze smartfona przed snem.

Co jeszcze?

Firma z Mountain View wprowadza właśnie zupełną obsługę gestami. Nie będzie już trzech przycisków na dole ekranu, wszystko będzie się odbywało za pomocą gestów. Zwiększona zostanie również prywatność i ograniczone działanie aplikacji w tle, m.in. mikrofonu i kamery. Dodatkowo przy zaznaczaniu tekstu pojawi się okienko z powiększonym fragmentem. Karty z zadaniami będą się przesuwać w poziomie, jest też nowy panel ustawień i kilka zmian w wyglądzie aplikacji.

Nowa wersja Androida ma być wprowadzana na przełomie 2018 i 2019.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *