sprzęt

Podajnik wibracyjny – do czego służy i jak działa?

Podajnik wibracyjny to jedno z urządzeń, które doskonale sprawdza się w przypadku zarówno dużych i bardzo rozległych hal produkcyjnych, jak i tych mniejszych. Ich głównym zadaniem jest transportowanie na większe i mniejsze odległości surowców. Podajniki wibracyjne podzielić można na kilka typów:

 

  • podajniki wibracyjne w tym korytowe, rusztowe i rurowe;
  • podajniki o napędzie bezwładnościowym na silniku wibracyjnym, bezwładnościowe na silniku elektromagnetycznym.
  • Z napędem górnym, dolnym lub bocznym;
  • w wersji podpartej lub podwieszonej.

 

Jak wybrać najlepszy podajnik wibracyjny?

W wielu procesach produkcyjnych podajniki mają zastosowanie jako urządzenia wybierające i dozujące. Dzięki temu stanowią zamknięcie otworów zbiorników w instalacjach dozowania. Ich wielką zaletą, co jest niewątpliwie jedną z najważniejszych kwestii podczas wyboru danego podajnika, jest to, że mogą one transportować surowce sypkie nawet na kilkanaście metrów bez żadnej straty dla samego surowca.

 

Ważne jest także to, że podajniki mogą mieć różne wykładziny, co bardzo pomaga w transporcie i dostosowaniu do rodzaju transportowanych surowców. Podajnik wibracyjny rurowy, czyli zabudowany bardzo dobrze sprawdza się przy transporcie materiałów proszkowych z tendencją do pylenia się, czy też granulowatych, w bardzo różnych gałęziach przemysłowych. Jest to ponadto także bardzo proste w wymianie, ponieważ takie rury są szybkie i wygodne w naprawie.

 

Dostosowanie podajnika do potrzeb i rodzaju wykonywanej pracy

Tak naprawdę każdy z podajników wibracyjnych powstał z innym zastosowaniem i aby naprawdę dobrze wybrać, konieczne jest zapoznanie się zarówno z rodzajem pracy wykonywanej w danej hali, rodzajem surowca, który przeważa w danym miejscu, a także co bardzo istotne, zapoznanie się z typami podajników. Na pewno specjaliści i producenci podajników będą w stanie dobrać najbardziej optymalne urządzenia do danej hali. Jest to ważne z wielu względów, przede wszystkim dlatego, że czasami dany rodzaj urządzenia zupełni inaczej będzie sprawdzał się przy transporcie jedno surowca w tak zbudowanej hali, a inaczej w inaczej zaprojektowanej hali.