komputery-informatyka-internet-usługi-internetowe

Słów kilka o drukarce laserowej

Znajdziemy je prawie w każdym domu czy biurze. Drukarki laserowe szturmem podbiły rynek i stały się alternatywą dla drukarek atramentowych. Czy wiesz, jak działa drukarka laserowa i jaka jest jej historia?

Budowa i eksploatacja

We wnętrzu drukarki znajdują się światłoczułe bębny, które są naładowane elektrostatycznie, dzięki czemu przyciągają toner. Wiązki światła lasera skierowane na bębny zmieniają ładunek elektrostatyczny i w tych miejscach nie przykleja się tusz. W fuserze wytwarzana jest wysoka temperatura, gdyż tylko tak cząsteczki tonera przywrą do papieru. Podczas wymiany pojemników
w drukarce bardzo łatwo jest zabrudzić dłonie lub ubrania. Drukarki laserowe nie stwarzają takiego ryzyka, nieważne czy używamy tusze zamienniki czy oryginalne wkłady. Dominującą zaletą drukarek laserowych jest również fakt, że umieszczony w nich tusz, nigdy nie zasycha, co jest dużym utrapieniem użytkowników drukarek atramentowych.

Historia drukarek laserowych

Wielu dystrybutorów sprzętu eksploatacyjnego do drukarek laserowych potwierdza, że w ich ofercie znajdą się tonery pasujące do modeli, które mają ponad 18 lat! Pierwszym działającym modelem był sprzęt marki Xerox o nazwie Model A. W 1949 roku wykonała ona swoje pierwsze kopie. Przełomowe dla druku była drukarka Xerox 9700, która potrafiła drukować 120 stron na minutę, co nawet w dzisiejszych czasach jest bardzo dobrym osiągnięciem. W 1983 r. firma Canon opracowała tani mechanizm do druku laserowego, który stał się wzorcowym modelem dla innych rozwiązań. Obecnie dużą uwagę przykłada się do technologii LED, która jest bardzo trwałym źródłem światła. Firma OKI wykorzystuje je w swoich urządzeniach, które uznawane są za wyjątkowo niezawodne. Wraz ze wzrostem popularności drukarek laserowych, zastosowano rozwiązania zapobiegające wykorzystanie ich do produkcji chociażby fałszywych banknotów. Wiele drukarek umieszcza na każdym wydruku niewidoczne gołym okiem dane o numerze seryjnym urządzenia wielofunkcyjnego.