oprogramowanie

Systemy operacyjne w smartfonach

To na ile Twój smartfon spełni związane z jego zakupem oczekiwania zależy w dużej mierze od tego na jakim działa systemie operacyjnym. Na rynku mamy obecnie właściwie trzy najbardziej liczące się systemy dla urządzeń mobilnych – IOS, Android i Windows. Przy nazwie każdego z nich znajdziemy również numer, który oznacza edycję znajdującą się na naszym urządzeniu.

Najpopularniejszym systemem operacyjnym dla smartfonów (a także innych urządzeń mobilnych, np. tabletów) jest Android. System ten ma tylu zwolenników ilu przeciwników. Jego największą zaletą jest ta, że jest to system w stu procentach opensource’owy, czyli taki, do którego kodu źródłowego mają dostęp wszyscy użytkownicy. Wynika z tego wiele korzyści, jak chociażby niesamowite ilości aplikacji czy możliwość samodzielnego modyfikowania (jeśli oczywiście posiadamy odpowiednią wiedzę), jednak dla wielu użytkowników otwarty kod stanowi problem – przez niego system ten jest znacznie mniej stabilny, bardziej podatny na ataki hakerskie i wymaga dość częstego przywracania ustawień fabrycznych.

Dla odmiany IOS słynie ze stabilności. System ten znajdziemy tylko na urządzeniach firmy Apple, co czyni go w pewnym stopniu elitarnym. Funkcjonalności są tu podobne jak w przypadku Androida, w odróżnieniu od niego jednak IOS praktycznie się nie psuje. Problem może stanowić to, że Apple autoryzuje aplikacje przed dopuszczeniem do sprzedaży, jest ich więc mniej i zazwyczaj są dość drogie. Prezentują jednak przeważnie znacznie wyższą jakość, co przynajmniej w pewnym stopniu powinno zrekompensować nam wyższą cenę.

Ostatnim systemem, o którym warto wspomnieć, jest Windows. Stanowi on swego rodzaju kompromis pomiędzy Androidem i IOSem. Największą zaletą jest tu ogromny zakres kompatybilności ze wszystkimi innymi urządzeniami działającymi na nowszych edycjach Windowsa (komputerami stacjonarnymi, laptopami itd.). Mimo to Windows w charakterze systemu operacyjnego dla smartfonów nie cieszy się zbyt dużą popularnością w porównaniu z omawianymi powyżej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *