sprzęt

Co trzeba wiedzieć, kupując dysk zewnętrzny?

Mało kto w dzisiejszym świecie nie ma potrzeby składować danych. Niektórzy mają ich niewiele, i dysk komputera oraz przenośne pamięci flash będą dla nich aż nadto wystarczające. Inni skierują się ku przechowywaniu plików w chmurze, a po przekroczeniu limitu bezpłatnej usługi zdecydują się płacić co miesiąc kilka dolarów. Jeszcze inni zdecydowanie będą preferować zakup własnego dysku zewnętrznego, który pokryje wszystkie ich potrzeby, a przy tym zapewni dużo większe możliwości. Ten artykuł skupia się właśnie na dyskach zewnętrznych, i na tym, co trzeba wiedzieć, zanim zdecydujemy się na konkretny model.

Wielkość

Najbardziej ogólny podział to ten na dyski 2,5″ oraz 3,5″. Różnica jest dość istotna: jeśli planujemy, aby dysk pozostawał raczej w jednym miejscu, jako centralny „hub” na pliki, albo też serwer czy miejsce przechowywania kopii zapasowej, możemy zdecydować się na większy, 3,5-calowy dysk, który jednak wymaga podłączenia do prądu. Z drugiej strony, jeśli dysk ma spełniać funkcję „większego pendrive’a”, wtedy dużo lepszy byłby 2,5-calowy, który ładuje się przez USB.

Interfejs

Jeszcze kilka lat temu na rynku dysków przenośnych trwała zażarta konkurencja między kilkoma standardami połączeń. Rywalizowały ze sobą USB 2.0, FireWire i eSATA lub eSATAp. Dzisiaj właściwie nie ma mowy o żadnej rywalizacji – niekwestionowanym królem jest USB 3.0 i właściwie ciężko byłoby trafić na nowy dysk, który nie obsługiwałby tego standardu. Niektóre modele posiadają również interfejs USB 2.0, co jest ważne, jeśli nie przesiedliśmy się jeszcze całkiem na ten nowy standard.

Pojemność

Obecnym standardem w nawet najtańszych modelach dysków zewnętrznych są 2TB, a w najgorszym przypadku 1TB pamięci. Chyba że mowa o dyskach SSD – w tym przypadku możemy nastawiać się na wielkości rzędu kilkuset Gigabajtów.

Sieć

Kabel, o ile jest stale podłączony, jest dobrym rozwiązaniem z punktu widzenia użytkownika, jednak co, gdy dysk chcemy przemieszczać, lub odwrotnie – chcemy do niego podłączyć wiele urządzeń? Wtedy warto rozważyć zakup dysku z interfejsem sieciowym; czy to w wersji z podłączeniem ethernetowym, czy też w pełni bezprzewodowy model działający jak domowa chmura.

Dodatkowe funkcje

Wiele z dysków zewnętrznych posiada jeszcze dodatkowe funkcje, które dla niektórych mogą okazać się bardzo istotne, jak np. specjalne wzmocnienia, ochrona przed upadkiem czy sprzętowe szyfrowanie.