Internet

Jak wzmocnić zasięg i siłę sygnału WiFi w domu lub biurze?

Sygnał WiFi nie dociera niestety wszędzie. Jeszcze kilka lat temu słaby zasięg WiFi w części domu nie stanowił wielkiego problemu, bo też najczęściej urządzenia, które z sieci mogłyby korzystać, nie bywały w takich zakamarkach. W dzisiejszym świecie jednak sporo się pozmieniało. Wszechobecne smartfony, tablety, laptopy, telewizory SmartTV, a na horyzoncie prawdziwy Internet Rzeczy – niestety, ale posiadanie martwych stref pozbawionych dostępu do internetu staje się coraz bardziej kłopotliwe.

Jak więc możemy temu zaradzić?

Zmiana routera

Najprostsze rozwiązanie to oczywiście zmiana obecnego modelu routera na nowy, znacznie silniejszy. Jeśli router który posiadamy jest stosunkowo stary, ma to również inne zalety: większa przepustowość oraz wyższy poziom bezpieczeństwa. Nie ma jednak co czarować – nie jest to najtańsza opcja.

Zmiana ustawienia routera

Jeśli nie zmiana urządzenia, to może chociaż zmiana jego miejsca? Najkorzystniejsze miejsce na ustawienie sprzętu będzie środek domu czy mieszkania, a im wyżej – tym lepiej. Najgorsze zaś znajdować się będzie w rogu czy przy kuchence mikrofalowej.

Zmiana anteny

Bardzo często jest tak, że producenci routerów dołączają do nich słabe anteny, które jednak da się łatwo odkręcić i wymienić. Operacja taka może w znaczący sposób zwiększyć siłę sygnału. Czasami zdarza się też tak, że router posiada miejsce na dwie anteny, jednak w zestawie jest tylko jedna – dokupienie drugiej również może pomóc.

Wzmacniacze sygnału

W sprzedaży znajdują się również specjalne urządzenia, wzmacniacze sygnału WiFi. Przechwytują one słaby sygnał docierający do nich z routera, a następnie wzmacniają go i przesyłają dalej. Wyglądają najczęściej jak ładowarka do telefonu komórkowego, a ich konfiguracja jest banalnie prosta – zazwyczaj polega tylko na wetknięciu ich do gniazdka, połączeniu z odpowiednią aplikacją mobilną i wpisaniem hasła do sieci.

Wzmocnienie odbiornika

Można też podejść do problemu z drugiej strony – kupując dodatkowe anteny wychwytujące sygnał, a możliwe do podłączenia poprzez port USB.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *