Internet,  oprogramowanie

Pliki w chmurze: jakie rozwiązanie wybrać?

Mało kto nie słyszał jeszcze o chmurze. Rozwiązania oparte na niej powstają jak grzyby po deszczu w niemal każdej dziedzinie, czy chodzi o przechowywanie plików, środowiska programów (jak np. pakiety Adobe czy biurowy pakiet Microsoft), ochronę przed atakami typu DDOS na serwery oraz tzw. CDNy (np. Cloudflare), testowanie rozwiązań programistycznych (Amazon Web Services), ochronę przed zagrożeniami jako funkcja społecznościowa w programach antywirusowych… można by tak wymieniać i wymieniać, nawet nie zbliżyliśmy się do połowy wszystkich możliwych zastosowań. W dalszej części tekstu skupimy się jednak na tym pierwszym wymienionym: przechowywanie plików. Jakie są najpopularniejsze usługi działające w chmurze, oferujące taką funkcjonalność?

Dropbox

Najpopularniejszy i najlepiej znany serwis świadczący usługę przechowywania plików w chmurze. Banalna konfiguracja, sprowadzająca się do instalacji aplikacji, łatwy dostęp, synchronizacja i dzielenie się plikami sprawiły, że jest to świetna opcja. W wersji darmowej otrzymujemy 2GB na pliki.

Google Drive

Dysk Google to jedna z najciekawszych na rynku propozycji, zwłaszcza, że połączona z ekosystemem usług Google. Każdy użytkownik Google otrzymuje 15GB na pliki, przy czym wielkość ta jest dzielona z innymi usługami Google – tzn. np. ze skrzynką e-mail.

OneDrive

Chmura Microsoft, którą można powiązać z płatnymi rozwiązaniami koncernu (ale nie trzeba!). Przy kupnie Office365 otrzymujemy 1TB miejsca na pliki, natomiast przy rejestracji darmowego użytkownika „tylko” 10GB. O ile w poprzednich dwóch usługach limit wielkości pojedynczego pliku był większy, niż darmowa pojemność, więc o nim nie wspominaliśmy, tutaj już tak nie jest – limit dla pliku wynosi 5GB.

Box

Starszy brat Dropboxa, obecny na rynku od 2005 roku. Podstawowym targetem są dla niego klienci biznesowi, jednak oferuje również bezpłatne 10GB dla klientów indywidualnych. Nie jest to jednak oferta tak atrakcyjna jak poprzednie, gdyż limit wielkości pliku jest bardzo niski, bo zaledwie 250MB.

Mega

Nietypowa usługa, gdyż stawiająca na prywatność kosztem wygody. Wszystkie pliki w chmurze Mega są szyfrowane w taki sposób, że nawet twórcy serwisu nie mają do nich dostępu. Co za tym idzie – lepiej nie gubić hasła, bo wszystkie pliki przepadną! Niedogodność ta traci nieco na znaczeniu, gdy zapoznamy się z ofertą – 50GB za darmo!