Jaki Internet wybrać?
Czasami odpowiedź na pytanie z tytułu jest prosta: jedyny jaki jest dostępny. W ostatnich latach jednak pokrycie Polski dostępem do sieci wysokiej prędkości wzrosło lawinowo, i dzisiaj mamy zazwyczaj do dyspozycji wiele różnych możliwości.
LTE, internet radiowy, kablowy albo wręcz światłowodowy – co wybrać? Jaką prędkość, jakie usługi dodatkowe, operatora osiedlowego czy ogólnopolskiego? Na jakie parametry przede wszystkim zwracać uwagę?
Oczywiście jako pierwsza nasuwa się szybkość pobierania i wysyłania plików. W czasach, gdy pierwsza lepsza strona potrafi ważyć kilka megabajtów, internet o prędkości poniżej 10Mb/s może powodować frustrację. Z drugiej strony mało kto będzie w stanie wykorzystać w pełni dużo większą prędkość, chyba, że ściąga duże ilości danych. Wydaje się więc, że dla zwykłego użytkownika optimum mieści się gdzieś powyżej 10, ale poniżej 50Mb/s. Odrębną sprawą jest upload, czyli prędkość wysyłania danych(np. Załączników w e-mailu) – niestety, większość operatorów limituje ją do ledwie kilku mega, choć trafiają się „perełki”, oferty w których upload = download.
Ping, czyli opóźnienie transmisji pakietów; parametr mało istotny przy zwykłym przeglądaniu Internetu, ale niezwykle ważny w grach online. Im mniejszy, tym oczywiście lepiej. Co do zasady, mniejsze wartości uzyska się na połączeniu kablowym.
Zmienne lub statyczne IP; istotny parametr dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Większość operatorów ogólnopolskich przydziela adresy IP dynamicznie, podczas gdy operatorzy lokalni często przydzielają wyłącznie adresy statyczne.
Niektórzy operatorzy, jak np. Vectra, Multimedia czy Netia, dostarczają odbiorcy swoje własne urządzenie – modem/router. Ma to swoje zalety, zazwyczaj działają one bez potrzeby ingerencji użytkownika. Ale jest to jednocześnie ich wadą – nie da się wejść do ich panelu kontrolnego i zmienić żadnych bardziej zaawansowanych ustawień (a czasem nawet i nazwy sieci!).
Póki internet działa, jest dobrze. Ale co, gdy przestaje działać? Szybkość działania serwisu technicznego jest czymś, o czym nie wolno zapominać; najlepiej poczytać opinie o operatorze w, nomen omen, Internecie. To zresztą w ogóle dobra, ogólna porada – przed wyborem Internetu, sprawdź opinie w Internecie!