Dysk SSD – zasłużony następca dysku HDD?
Nowe technologie umożliwiają coraz lepsze i wydajniejsze rozwiązania w wielu dziedzinach. Jednym z nich jest na przykład dysk SSD (z angielskiego: Solid State Drive). Występuje on w roli następcy komputerowego dysku twardego HDD (Hard Disk Drive). Jego przewaga nad poprzednikiem objawia się chociażby w zdecydowanie mniejszej ilości części i braku ruchomych elementów, dzięki czemu okazuje się mniej podatny na uszkodzenia. Działanie tego urządzenia opiera się na pamięci flash, a dotarcie do zapisanych danych zajmuje dużo mniej czasu niż w przypadku posługiwania się dyskiem HDD.
Czym powinien się charakteryzować dobry dysk SSD?
Jeśli ktoś podejmuje decyzję o zakupie dysku SSD, powinien dokładnie sprawdzić parametry urządzeń, które bierze pod uwagę. Wszystkie dyski SSD mają to do siebie, że nagrzewają się w znacznie mniejszym stopniu niż dyski twarde. Warto jednak ocenić głośność pracy konkretnych modeli. Zwykle bowiem okazuje się, że ten, który słychać najmniej, gwarantuje najwyższą wydajność.
Wybierając dysk SSD, mający w założeniu służyć parę lat, trzeba koniecznie sprawdzić ilość oraz typ posiadanych przez niego kości flash. Nie należy też kupować w ciemno modeli, produkowanych przez nieznane firmy, o których niewiele możemy przeczytać. Oczywiście najbezpieczniej jest zainwestować w egzemplarze, wypuszczane na rynek przez sprawdzonych producentów, popularnych na całym świecie, ale czasem nie zaszkodzi wybór trochę tańszego urządzenia mniej znaczącej marki, polecanego przez zadowolonych użytkowników.
Wady dysków SSD
Jak każde urządzenie, dysk SSD ma też swoje słabe strony. Jako pierwszą z nich wskazuje się zwykle wspomnianą już niewielką pojemność. Przeciętny egzemplarz jest bowiem zdolny pomieścić około 240 – 256 GB, co na tle możliwości standardowego dysku HDD wypada dosyć blado. Oczywiście istnieją bardziej pojemne modele, jednak na nie, ze względu na wygórowaną cenę, mogą sobie pozwolić zazwyczaj jedynie koncerny. Drugą sprawą jest stosunkowo krótka żywotność sprzętu, przez co jego zakup niektórym może wydać się nieopłacalny.